fbpx

Mandala.hu – Nagykereskedelem és webáruház

25.000 Ft feletti vásárlás esetén ingyenes házhozszállítás!
Tavaszi akció! Minden lakberendezési tárgyra 30% kedvezményt adunk!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Cart 0 Ft

Füstölők – Indiai, tibeti, nepáli természetes füstölők

Füstölés története

A füstölők a világ legősibb vallási és mágikus szertartásainak alapvető eszközei. Talán nem is létezett olyan ősi kultúra, amely ceremóniáihoz ne vette volna igénybe a füst erejét. Füstölőt gyújtottak, hogy az Isteneknek szentelt helyet megtisztítsák. Tették ezt azért, mert hittek abban, hogy bizonyos illatú füstölő használatával a jó szellemeket vonzzák, más illatú füstölők taszítják a rossz szellemeket.

Gyantákat, mirhát, tömjént, olyan növényeket gyűjtöttek, amelyek tűzzel érintkezve áldásos hatást gyakoroltak a testre és lélekre, illata kedves volt az istenek előtt.

Hittek abban, hogy a füstölő felszálló füstje a könyörgést az égbe viszi az Istenekhez. Ez egy ősi kapcsolatot jelent a földi világ és a spirituális világ között.

Tapasztalták, hogy a füstölő használatával könnyebben tudnak elmélyülten meditálni, imádkozáshoz megfelelő légkört teremteni.

Felismerték a füstölő antibakteriális és fertőtlenítő hatását, az emberek rendszeresen átfüstölték lakhelyüket, így próbálták útját állni a fertőzéseknek, vagy megszabadulni a régi és fölösleges energiáktól.

A füstölés megtisztítja a környezetet és a test auráját. Ősi kultúrák sámánjai, gyógyítói rendszeresen használtak füstölőt. Minden kultúrának megvolt a maga módszere minként használjon vallási vagy orvosi célokra bizonyos növényfajtákat, amelyek jótékony hatást gyakoroltak szellemre, lélekre és testre egyaránt. Az ajurvédikus és a kínai gyógyászatban a fertőtlenítésen túl sokkal fontosabb szerepet töltött be, hogy a testi energiákat és a testet összetartó elemeket ( föld, víz, tűz,levegő ) egyensúlyban tartsa, így növelve a beteg öngyógyító erejét és védelmét.

Füstölők elterjedése

A füstölőkről az első írásos feljegyzés a középkorból származik. Kínában több mint 2000 éve használják a füstölőt vallási szertartásokhoz, a hagyományos kínai orvosláshoz és a mindennapi életben. A füstölő fő alapanyaga a tömjén volt, amit gyógynövényekkel, fahéjjal, szantálfa porított keverékével készítettek.

Yu Jianwu feljegyzéséből tudjuk, hogy a füstölők égetése időmérésre is használatos volt. Már léteztek akkor az úgynevezett „füstölő órák”, kihasználva a füstölők egyenletes égési idejét, ez az időmérő eszköz a buddhista kolostorokban és a kínai világi társadalomban terjedt el.

A legkorábbi füstölők az arab kereskedők révén jutottak el a világ más tájaira, a legősibb és legfontosabb kereskedelmi útvonalon, az úgynevezett tömjénúton.

A buddhista vallásnak hamarosan nélkülözhetetlen kellékévé vált, így hamar elterjedt Nepálban, Tibetben, Mongóliában, Kínában, Srí Lankán, Burmában, Koreában, Japánban.

A buddhisták a füstölőt a természetfeletti erőkkel való érintkezés eszközének tekintik. Az égő füstölőpálcákkal való gesztikuláció jelenti a kapcsolatteremtést, a füstjük jelzi az isteneknek, hogy a felajánlott étel a számukra készült. A buddhista szertartások egyik legfontosabb eleme a füst felajánlás és szertartás (Sang ). A hindu hagyomány szerint Brahma elaludt és álmában teremtette a világot. E beszámoló szerint a füst szertartás arra használatos, hogy felébressze az alvót az álomból. Japánban a tömjénszertartás, melyhez ugyancsak füstölőpálcákat használnak, a 7. században a császári udvarban született meg. Hasonlít a teaceremóniához, a művészet egy fajtája: áldozat Buddhának és az isteneknek, az ősök lelkének, de ünnepélyes hangulatkeltés és játék is.

A füstölő használata egyre jobban terjed Európában is, különleges illatuk, egészségvédő, nyugtató hatásuk miatt is. A keresztény kultúrkörben is hosszú múltra tekint vissza a füstölés. Az istentiszteleteken terjengő illatos füst kitárja a lelket és megtisztítja a levegőt.

Füstölők hatása

A füstölő égésekor aromás illatos füst szabadul fel, hangulatunk megváltozik, nyugtatóan hat testünkre, lelkünkre, segít ellazítani, lecsendesedni.

Füstölő rendszeres használata a lakásban semlegesíti a kellemetlen szagokat, illata átjárja függönyeinket, berendezési tárgyainkat, ezzel teremtve más hangulatot.

A füstölőt nem kedvelik a szúnyogok, legyek és molyok, így ha távol szeretnénk őket tartani, gyújtsunk néhány füstölőt.

A füstölő egészségünkre is jótékony hatással van, a nyálkahártyát ellenállóbbá teszi a betegségekkel szemben, baktérium- és vírusölő, gyulladáscsökkentő és enyhe fertőtlenítő hatása van.

A füstölőpálcika meggyújtása

Égő gyufát tartsunk a füstölő pálcika végéhez, amíg a vége parázslani nem kezd, majd fújjuk el a lángját és állítsuk tartóba, vagy szúrjuk földbe, homokba, de a lehulló hamu felfogásáról gondoskodjunk.

Füstölőtartó típusok

Házilag akár egy magas falú tálkába száraz, szitált homokot vagy földet szórunk és beleszúrjuk a meggyújtott füstölő pálcikát, hogy stabilan álljon benne. Ebben az esetben a lehulló hamu a tálkába gyűlik. Beleszúrhatjuk fából, féldrágakőből gazdagon díszített vagy egyszerűbb faragott dísz füstölő tartóba.

Webáruházunkban számos díszes vagy egyszerű füstölőtartó közül válogathatsz.

 

Füstölőtartó-Buddha

Indiai, tibeti és nepáli természetes füstölők

A füstölő fontos szerepet játszik India, Tibet és Nepál kultúrájában. Az isteneknek történő felajánlás egyik fontos kelléke, de egészségmegőrző hatása miatt is mindennapi használatban van.

A tibeti lámák ma is az ősi recept szerint előállított füstölőket használják gyógyításra.

Gyártásuk eltér a többi keleti füstölőtől. Nem tartalmaznak illóolajokat viszont a Himalája területén található értékes fák kérgeit, gyantáit és más gyógynövények természetes keverékeit igen. Minden esetben kézzel készítik.

Közös jellemzőjük, hogy relaxálja a testet és elmét. Meditációhoz, relaxációhoz rendkívül alkalmas, segít a szorongás és stressz csillapításában.

Webáruházunkban minden füstölőnél megtalálhatod összetételüket, jótékony hatásukat. Válogass kedvedre.

Nekünk  most ő a kedvencünk:

https://mandala.hu/termek/chandan-mandala-indiai-fustolo/

Photo by Boudewijn Huysmans on Unsplash

 

Related Articles

Nálunk járt Bársony Bálint

Nálunk járt Bársony Bálint kipróbálni, megnézni az újonnan érkezett nepáli hangtálainkat. Bálint azon kívül, hogy szaxofon művész hangterápiával is foglalkozik, így magától értetődő a hangálakkal való foglalatosság és a hozzájuk kapcsolódó szakértelem. Gyerekeknek szóló zenei munkásságát ezen oldalon leshetitek meg. A hangtálakkal való hangterápiáról egy korábbi interjúból idézném Bálintot: „Utána akartam járni, hogyan is hatnak […]
Read more

Rudraksa

A rudraksa magot elsősorban a hinduizmusban használják malák készítéséhez. A hinduizmuson belül főleg Siva isten követői, a saivák használják szeretettel. Ennek oka, hogy a legenda szerint, az első rudraksa mag Siva földre hullott könnycseppjéből keletkezett, amit együttérzésből hullajtott. Erről tanúskodik maga az elnevezés is, ami a Rudra és aksa szanszkrit szavakból tevődik össze. A Rudra […]
Read more
A világ világossága - 2. rész

A világ világossága – 2. rész

A fény megteremtése: Ha világot gyújtunk, akkor fényt hozunk a sötétségbe. És ez kapcsolatban áll a tudat és a lélek fényességével. Ha a tudatunkban az éberség fénye felgyullad, akkor eloszlatja a zavaros tudatot, az ego sötétségét. Ezzel emlékeztetjük magunkat, hogy teremtés történik az éberség kifejezéseként. Ahogy mi magunk képesek vagyunk világot gyújtani, ugyan úgy a […]
Read more
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
Blog
Egyéb
slider
Tudástár
tudastar_home
Kosár
Kosara üres.